Limfóma a plasztik melltől?

A RAND Társaság munkatársainak vizsgálata szerint kapcsolat lehet az emlőnagyobbító implantátumok és a limfóma egy ritka formája között.

A Plastic and Reconstructive Surgery áprilisi számában közölt tanulmány azonban a jelenség okára nem tudott rávilágítani. A RAND nonprofit szervezet munkatársai az immunrendszer daganata (limfóma) és a mellimplantátumok összefüggését vizsgálta. A leírt ritka daganat az implantátum és az azt körülvevő kapszula körül lassan növekszik, gyógyítása sebészi módszer segítségével lehetséges.

Az emlőimplantátumok és a limfóma nagysejtes változatának lehetséges kapcsolatát először egy 1996-os beszámoló vetette fel, amikor egy hölgy egyik oldali implantátuma mellett alakult ki daganat. Azóta az irodalmi adatok szerint egymillió beavatkozásra 1-3 nagysejtes limfómás eset jut. Jelen tanulmány során a RAND kutatói a szakirodalmi adatokat elemezték, hogy valóban van-e kapcsolat a nagysejtes limfóma és az emlőimplantátumok között.

mell20

Dr.Soeren Mattke és munkacsoportja 36 publikált non-Hodgkin limfómás esetet talált, mely emlőnagyobbító műtéten átesett hölgyeket érintett, ebből 29-nél a nagysejtes forma alakult ki. Egyes nőket kemo- és sugárterápia segítségével kezelték, azonban legtöbbjüknél műtét során távolították el az implantátumot, és az érintett szövetet. Halálozás az elérhető adatok között (mintegy 16 esetben) nem szerepelt.

Ennek ellenére a statisztikai összefüggés a limfóma kockázata és az emlőimplantátum között nem volt teljesen egyértelmű: nem lehet tudni, hogy az eszköz okozza-e a daganatot, vagy azt, hogy miként válthatja ki. Mindenesetre az ajánlások szerint a beültetés után hat hónappal a beavatkozáson átesett hölgyet meg kell vizsgálni, és az implantátum melletti folyadékkal töltött tömlő megjelenése felveti nagysejtes limfóma gyanúját.

Forrás: