H1N1 vagy szezonális influenza?

Láz, köhögés, fejfájás, rossz közérzet, duzzadt légutak, hányás és állandó orrfújás? Ez minden valószínűséggel influenza lesz. De vajon melyik? A hagyományos vagy az új?

Mi az influenza?

Az influenzát az Orthomyxo vírusok családjába tartozó A, B és C influenzavírusok okozzák. Egyes változatait a hordozók alapján (sertés, madár- és humán influenza), illetve altípusok szerint különböztetik meg. Az A típusú influenzavírus okozza a legnagyobb és legsúlyosabb betegségeket, mint például a spanyolnátha. Ezzel szemben a B vírus kevésbé súlyos járványokat produkálhat. A C típusú vírus pedig enyhébb megbetegedéseket eredményezhet.

Az A vírus alaptípusait a neuraminidáz (NA) és a hemagglutinin (HA) alapján jelölik. Eddig 16 HA antigént (H1-H16), neuraminidázából pedig 9 antigént (N1-N9) ismernek.

 

Mi is az a spanyolnátha?

1918 és 1819 között a spanyolnátha az influenza A vírusának első és legszörnyűbb járványa volt. A Föld lakosságának mintegy 20?40%-át betegítette meg. Világszerte közel 20 millió áldozata volt.


807Az influenza egy olyan fertőző betegség, amely az emberek között cseppfertőzéssel vagy közvetlen érintkezés útján terjedhet. Fő tünetei a hirtelen kezdődő láz, izomfájdalom, fejfájás, levertség, szédülés és esetekben látászavar. Később. A betegek döntő többsége egy-két hét alatt teljesen felépül, de egyeseknél súlyos szövődmények léphetnek fel, mint például a tüdőgyulladás.

Hogyan működik a H1N1?

A vírus a légutakon keresztül hatol be az ember testébe. Megtámadja a sejteket, amelyek feladják eddigi működésüket, és elkezdik a vírust szaporítani. A megfertőzött sejtekből, pedig kiszabadul az új vírus és további egészséges sejteket támad meg.

Fennáll a veszélye annak, hogy a vírus mutálódik a szervezetünkben és esetleg más fertőzéssel keveredik és így egy új vírus jön létre, mely ellen az immunrendszerünk nem tud védekezni.

Új vagy régi vírus?

A régi (humán) influenza és az A(H1N1) vírus más sejteket támad meg és más hatásfokkal. Fertőzőképességük erőssége is különböző. A hagyományos vírusnak gyengébb az intenzitása, amíg az új vírus rendkívül erős. Ez a különbség leginkább a szezonális influenzánál mutatható ki.

A tünetek ugyanazok a H1N1 és a szezonális influenza esetében: többek között láz, fájó testrészek, hidegrázás, ízületi fájdalmak, nátha, köhögés, fejfájás, hasmenés és hányás. Nehéz különbséget tenni a két vírus között.

A különbség abban mutatkozik meg, hogy az A(H1N1) legsúlyosabb fertőzöttei és halálos áldozatai 40%-ban fiatal emberek. Az új vírussal szemben az 50 évnél idősebbek lehetnek valamennyire védettebbek, mert ők már eddig találkozhattak valamely altípus egyik vírustörzsével.

A szezonális vírus ősszel és télen terjed, míg az újat bármikor el lehet kapni, kevésbé szezonhoz kötött.


8081A hagyományos influenza néhány napig fertőz. Az USA-ból származó kimutatások szerint az A(H1N1)-ben szenvedő betegek tovább maradnak fertőzőek, nagyjából egy hétig. A láz elmúlta után ajánlott még legalább egy napig otthon maradni. Megeshet, hogy a tünetek elmúlnak, de maga a vírus még kimutatható a szervezetben egy hét múlva is.

A Föld lakosságának nagyjából egyharmada veszélyeztetett az új influenzától, míg a szezonális járványt az emberek 5-20%-a kapja el.

Eddig az Egysült Királyságban volt a legtöbb a megbetegedés, ebből 44 halálos áldozata volt a H1N1-nek.

Magyarországon, főként a közép-magyarországi régióban regisztráltak betegeket. Hazánkban szeptember elején 1400-an mentek orvoshoz influenzás tünetekkel.

Forrás: